در دوران رکود اقتصادی و تحریم، چه کار کنیم؟

چکیده :

در دوران رکود اقتصادی و تحریم، چه کار کنیم؟

سلام. من مهدی علی آبادی هستم و امروز می خوام در رابطه با یک مساله بسیار مهم که کشور درگیر اون هست با شما صحبت کنم.

شاید بتوان اینگونه بحث را شروع کرد که تاپ ترین موضوع در ایران در حال حاضر مباحث مربوط به گرانی و رکود و تحریم اقتصادیه. من نمی خوام در مورد دلایل ایجاد این رکود و تحریم با شما صحبت کنم چرا که نه تخصص من در این زمینه است و نه علاقه ای دارم که به دنبال علت این شرایط باشم و وقتمو درگیر مسائلی کنم که برام نتیجه ای در برنداره.

اول از همه ازتون یه سوال دارم

داستان چه کسی پنیر مرا جابجا کرد اثر اسپنسر جانسون رو خوندید؟

اگه هنوز این کتاب رو مطالعه نکردید، می تونید این ویدئو کوتاه رو مشاهده کنید تا کاملا دستگیرتون بشه که من چی می خوام به شما بگم.

این داستان بیانگر این موضوع است که پنیر ها یا همان فرصت ها یا همان دارایی ها یا همان خواسته های اطراف ما هستند و ممکن است روزی به هر دلیلی تمام شود و یا در قضیه مربوط به کشورمان، تحریم شود و این تحریم ها و شرایط اقتصادی باعث ایجاد ناراحتی و غم در ما شود.

داستان چه کسی پنیر مرا جابجا کرد یک مثال بسیار بارز از شرایط کنونی کشور ما است. اما آیا ما باید مثل آدم های کوچولو داستان آقای جانسون خود را قربانی شرایط ببینیم و یا به مانند موش های این داستان شروع به جستجو کردن و یافتن فرصت ها و موقعیت های جدیدی باشیم؟

جمله ای از یک کتاب در این لحظه به ذهنم رسید و آن جمله این بود که فرصت ها ابتدا در شرایط سخت خود را نشان می دهند.

به عبارتی اگر شرایط سخت است باید در این شرایط سخت فرصت ها را پیدا کرد زیرا در این شرایط سخت خیلی ها نیازمند راه حل هستند.

حال سوالی که اینجا وجود داره، اینه که در این شرایط اقتصادی چه کار باید کرد؟

دو نکته مهم در رابطه با این سوال وجود داره. اولین نکته این هست که این شرایط پایدار نیست و تاریخ نمونه این شرایط را در کشور ما و در کشورهای پیشرفته به وفور نشان داده است. مثال بارز بحران اقتصادی کشور آمریکا در سال 1929 هست.

دومین نکته این هست که این شرایط یعنی بهترین شرایط برای شروع کسب و کارها. شما اگه به 5 سال پیش برگردید و برنامه های تلویزیونی رو با برنامه های امروزی مقایسه کنید، میبنید که اکثر برنامه ها و اکثر شبکه ها حداقل یکی دو مورد برنامه در رابطه با ساخت کسب و کار نشون میدن و برخی از شبکه ها نیز صبح تا شب در این رابطه صحبت می کنن.

این موضوع نشون میده که کشور بسیار نیازمند کسب و کارهایی هست که بتونه اقتصاد و کار رو برای جوانان فراهم کنه. حالا شما با در نظر گرفتن این دو نکته باید یه یا علی بگید و شروع کنید.

کسب و کار خودتان بهترین نمونه از کسب و کارهایی هست که می تونه در این شرایط به شما کمک کنه

اگه تو همین اوضاع اقتصادی بخواید یه کارخونه تولیدی راه اندازی کنید باید میلیاردها و میلیاردها تومان هزینه کنید. اما شما با استفاده از مهارت هایی که خودتون دارید، می تونید یک کسب و کار پرسود برای خودتون راه اندازی کنید.

کافیه شروع کنید و مهارت های خودتون رو لیست کنید و ببینید کدوم یکی از مهارت های شما در این شرایط اقتصادی می تونه کمکی به مردم باشه. ممکنه شما بورس رو خوب می دونی پس می تونی تو این شرایط به مردم آموزش بورس بدی. ممکنه در یک رشته خاصی در دانشگاه در حال تحصیل باشی، می تونی با کمترین هزینه به افراد کمک کنی تا اونا هم بتونن جا تو پای شما بزارن. ممکنه یه محصول خاصی رو می تونی تولید کنی و هزینه اون محصول رو خیلی پایین بیاری. هر نوع مهاتری که تو فکرت هست حتی ساده ترین مهارت و حتی پیچیده ترین مهارت.

پس دنبال کارهای خارق العاده نباشید. طولانی ترین مسیرها با کوچک ترین گام ها پیموده میشه.

یه مساله خیلی مهمی که اینجا وجود داره و باید اونو در نظر داشته باشی این هست که این شرایط یک روز به پایان میرسه. البته طبق قانون سینوسی بودن شاریط ممکنه این شرایط دوباره پیدا بشه و در واقع شرایط یک حرکت سینوسی دارن و مدام ایجاد و حذف میشن. پس شما باید در این شرایط کسب و کار خودتو بسازی تا وقتی شرایط به حالت عادی برگشت، بتونی یک جهش بزرگ داشته باشی. اما وقتی شرایط به حالت عادی برگرده دیگه وقت شروع نیست بلکه وقت جهشه. یعنی در شرایط عالی کسب و کارها رشد میکنن نه اینکه ساخته بشن.

برای مهارتت یک کسب و کار بساز

دوست عزیزم حالا که مهارت های خودتو لیست کردی و اونارو از فیلترهای مختلف ذهنی خودت عبورش دادی، حالا وقتشه که یکی از مهارت های خودتو انتخاب کنی و براش یک کسب و کار بسازی. یه نکته بسیار بسیار مهم اینجا وجود داره و اون این هست که باید برای خودت مشخص کنی که می خوای کسب و کار بسازی یا پول دربیاری. این دو شاید شبیه هم باشن اما نتایج متفاوتی دارن.

به عبارتی اگه قصدت پول درآوردن هست در این صورت قطعا کارهایی که شبیه دلالی هستن رو بیشتر می پسندی. یعنی یک روز فلان محصول و یک روز فلان محصول. اصلا این نوع تجارت رو نمی خوام سرکوفت بزنم بهش بلکه می خوام بگم که باید قصد خودتو مشخص کنی. چون اگه هدفت ایجاد یک کسب و کار باشه یعنی اینکه هدفت کمک به دیگرانه و قطعا باید دیدگاه عقابی نداشته باشی چرا که در اینصورت در مدل کسب و کار شکست می خوری.

پس دومین کارت این هست که بشینی و برای مهارتت یک پلن و برنامه بنویسی و شروع کنی.

ساده ترین راه برای شروع یک کسب و کار مهارت محور این هست که بیای از اینترنت کمک بگیری و کسب و کارتو ببری در فضای مجازی تا بتونی به بازار هدفت دسترسی داشته باشی.

حالا دوست عزیزم انتخاب با خودته  می خوای کدوم شخصیت داستان چه کسی پنیر مرا جابجا کرد باشی؟

با تشکر و احترام

مهدی علی آبادی

 

در دوران رکود اقتصادی و تحریم، چه کار کنیم؟

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد امتیاز: 1

نظرات کاربران

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان