چگونه دامنه ir. ثبت کنیم؟

چکیده :

چگونه دامنه ir. ثبت کنیم؟

یکی از ابزارهای مورد نیاز برای ورود به دنیای اینترنتی داشتن یک دامنه اینترنتی است. دامنه اینترنتی در واقع آدرس وبسایت شماست و هر فردی با سرچ نام دامنه شما در اینترنت به وبسایت شما دسترسی پیدا خواهد کرد.

در این آموزش می خواهیم در رابطه با نحوه ثبت یک دامنه ایرانی با پسوند دات آی آر یا با نام لاتین ir. آشنا شویم.

 

اولین قدم برای داشتن یک دامنه اینترنتی با پسوند دات آی آر داشتن یک شناسه کاربری است. شناسه کاربری در ایران توسط وبسایت www.nic.ir ارائئه می شود. به عبارتی شما ابتدا باید در این وبسایت شروع به ساخت یک شناسه کاربری کنید. سپس شناسه کاربری برای شما از طریق این مرکز ارسال می شود و بعد از آن شما می توانید اقدام به ثبت دامنه خود کنید.

مرحله دوم انتخاب یک نام برای دامنه اینترنتی خودتان است. شما ممکن است نام های بسیار زیبا و عالی را برای وبسایت خود در نظر داشته باشید اما باید بدانید که ابتدا باید از آزاد بودن آن نام اطلاع پیدا کنید. آزاد بودن دامنه به این معنا می باشد که آن نامی که شما انتخاب کرده اید قبلا توسط شخص دیگری خرید و ثبت نشده است.

دامنه های دات آی آر به دو صورت یکساله و پنج ساله ثبت می شوند. بنابراین اگر دامنه ای مد نظر شما باشد باید ابتدا از آزاد بودن آن نام اطلاع پیدا کنید.

برای اینکه از ازاد بودن نام دامنه اینترنتی که مد نظر شماست آگاه شوید می توانید از طریق خود وبسایت nic.ir و یا وبسایت هایی که نمانیده این مرکز هستند جستجو را انجام دهید. در این وبسایت و وبسایت نمایندگان بخشی به نام ثبت دامنه وجود دارد که در آن می توانید نام دامنه خود را وارد کنید و از آزاد بودن آن اطلاع پیدا کنید.

بعد از اینکه شما از آزاد بودن نام دامنه آگاه شدید و قصد ثبت آن را داشتید باید اقدام به خرید آن دامنه کنید. به یاد داشته باشید که حتما باید دامنه خرید نهایی و ثبت نهایی شود در غیر این صورت دامنه شما ثبت نخواهد شد.

برای خرید دامنه می توانید دوباره از طریق وبسایت nic.ir و یا نمایندگان فروش دامنه اقدام نمایید. باید به یاد داشته باشید که اگر مستقیما از طریق وبسایت نیک اقدام نمایید باید مبلغ 16000 تومان پرداخت نمایید اما از طریق نمایندگان می توانید با رقم پایین تری از پنج هزار تا 12 هزار تومان خرید نمایید.

بعد از ثبت نهایی به یاد داشته باشید که باید حتما تمامی نام های کارگزاری و نماینده ها را بر روی خودم قرار دهید. زیرا در غیر این صورت آن نماینده قادر به انتقال آن دامنه خواهد بود. این اتفاق توسط نمایندگان معتبر صورت نمی گیرد اما کار از محکم کاری عیب نمی کنه.

مهدی علی آبادی

مدرس و مشاور کسب و کار اینترنتی

چگونه دامنه ir. ثبت کنیم؟

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد امتیاز: 1

نظرات کاربران

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان